Domácí: Mašlovačky nebo-li peroutky

Když jsem byla malá, chodila jsem s dědou na dolní konec k paní Bergrový o Vánocích pro husu a pro peří. Husa se snědla na Štěpána a z peří v zimě dělával děda peroutky.
Dědovy peroutky máme ještě všichni doma. Sloužily nám všem mnoho let, ale přeci jenom už potupně dosluhují, a tak jsem se rozhodla, že nám všem udělám. 
Ve vsi dávno husy už nikdo nemá, tak jsem nakonec oslovila na trhu pána z kachní farmy v Holýšově

K vázání mašlovaček (peroutek) je třeba husí peří (letky), provázek (já mám lněný), nůžky a tlustou jehlu. Dobré je nemít alergii na roztoče.
Peří rozdělte na několik hromádek podle velikosti a ty poté ještě podle směru, kterým se osten natáčí. Na mašlovačku pak používáme jen podobně velká pera stejného směru. Počet letek v mašlovačce by měl být lichý nebo minimálně ten, který je proplétán provázkem. U větších peroutek můžou být některé letky uvnitř svazku nepropleteny. Já po vzoru dědy dělám mašlovačky ze 7 nebo 9 letek.
Na začátku je nutné část praporu otrhat, cca 2/3. Pak se letky srovnají k sobě a zajistí provázkem přímo pod tou otrhanou částí. Srovnání a zajištění je důležité, pak už s tvarem mašlovačky nic neuděláte. 
Postupným proplétání provázku jedním směrem (pozor, nutnost lichého počtu) vytváříte rukojeť samotné mašlovačky. Na konci opět celou rukojeť opět zajistíme. 
Volné konce zapošijeme a přebývající brka zastřihneme.

Pokud jste vegetariáni nebo vegani, asi s jistou upřednostníte mašlovačku silikonovou. Nebo můžete číhat u sousedova plotu (tedy pokud má husy) a sbírat ty letky, co sami vypadnou. Nevýhoda silikonové je, že moc nefunguje. Na druhou stranu, pokud máte doma kočičáky, tak je jistota, že nebude lovena, to se bohužel o té z peří nedá říct.


Komentáře

  1. Potřebuji 4ks pořádných husích peroutek. Dají se někde koupit? Na ceně nezáleží ale na kvalitě jo. Děkuji Karel Šlechta

    OdpovědětVymazat

Okomentovat